Her Gün Biri: Çok yazarlı blog

Daha Çok Bilinçli Olmalıyız

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmadı)
Loading ... Loading ...

İnsanlığın tarihinin binlerce yıl öncesine dayandığını biliyoruz. Ve hepimiz son 100 yılda, hatta bırakın 100 yılı son 15-20 senede bile dünyanın ne kadar çok değiştiğinin farkındayız. Üstelik bu değişimi biz insanlar yaptığımız halde hiç birimizin bu değişim üzerinde direk bir etkisi de yok. Maalesef sadece değişime ayak uydurmak zorundayız. Ya da öyle olduğumuzu zannediyoruz. Ve en acısı ise değişim ve gelişim iç içe geçmiş durumda! Neyin sadece değişim, neyin ise aynı zamanda gelişim olduğunun da çoğu zaman farkında değiliz.

Bu değişim dünyadaki her şeyi etkiledi ve etkilemeye devam ediyor. Değişim o kadar hızlı ve o kadar yoğun ki yeni bir şeyin etkisini görmeden yenisini keşfediyoruz. Teknolojiden ilişkilere her şey değişiyor. Çoğu zaman da değişimin gelişim mi yoksa sadece değişim mi olduğunu çok uzun bir süre sonra anlayabiliyoruz.

Peki böyle bir ortamda doğru seçimleri yaptığımızı nasıl bileceğiz? Her şey sürekli değişirken doğru kararlar verdiğimizi nasıl bileceğiz? Bunun tek yolu daha bilinçli olmaktan geçiyor. Bu şekilde yaşamayı seçtiysek ve doğru yaşamak istiyorsak bilinçli olmak zorundayız. Ancak bu şekilde kararlarımızın etkilerini biraz olsun kestirebilir ve daha doğru kararlar vermeye çalışabiliriz. En azından kararlarımızın doğru olma olasılığını biraz daha arttırabiliriz. Zira bugün doğru olarak bildiğimiz bir şeyin yarın yanlış olduğunu çok duyduk. Ve duymaya da devam edeceğiz.

Eminim çok daha basit bir hayat yaşasaydık, mesela bir adada doğayla iç içe, doğayı daha az değiştirerek yaşasaydık bu kadar çok bilinçli olmamız gerekmezdi. Karar vermemiz gereken çok daha az durum olurdu. Fakat eğer ‘modern’ yaşamayı seçiyorsak, bu hayatı yaşarken verdiğimiz kararların ve yaptıklarımızın sorumluluğu da bize ait. Çünkü etkilerini de direk biz yaşıyoruz. Yediklerimiz, içtiklerimiz, yaptıklarımız, düşüncelerimiz, kararlarımız direk olarak önce kendimizi etkiliyor. Bu yüzden daha doğru kararlar vererek daha doğru yaşamak için daha bilinçli olmamız şart!

Be Sociable, Share!


Bu yazıya yapılan yorumları RSS 2.0 beslemesi aracılığıyla takip edebilirsiniz.